Sluníčko, pláž a moře. To je sen drtivé většiny lidí, tedy minimálně v kontextu letní dovolené. Ale ne všude čeká jen pohoda a relax. Některé oblíbené turistické destinace se v posledních letech potýkají s extrémními vlnami veder, kdy teploty šplhají k nebezpečným hodnotám nad 40 stupňů Celsia. Letos tomu není jinak.
Problémy s extrémně vysokými teplotami se týkají například Řecka, Itálie, Španělska, Kanárských ostrovů, Turecka a Kypru. V Itálii byl pro Řím, Perugu a Palermo vyhlášen dokonce nejvyšší stupeň výstrahy před vedry. V Řecku zase úřady varují turisty před rekordními vedry, která bohužel letos i v minulých letech vedla k tragickým úmrtím i pohřešování turistů.
Nebezpečí horka není radno brát na lehkou váhu. Extrémní teploty představují vážné zdravotní riziko, a v nejhorším případě mohou být i smrtelná. Studie ukazují, že v roce 2023 v Evropě v důsledku rekordních veder zemřelo alarmujících 61 000 lidí. A s ohledem na probíhající změnu klimatu lze očekávat, že vlny veder v budoucnu udeří častější a s větší intenzitou.
Jak se před vedrem chránit?
V prvé řadě se v předstihu informujte o aktuální předpovědi počasí v destinaci, kterou se chystáte navštívit. Bedlivě sledujte varování před vedry a pokyny místních úřadů. Pokud je k dispozici aplikace na mobilním telefonu, stáhněte si ji.
Rozhodně je rozumné naplánovat aktivity na chladnější část dne. Zároveň se vyhýbejte pobytu na přímém slunci v nejteplejších hodinách (tj. mezi 11. a 15. hodinou).
Nepodceňujte ani pitný režim a pijte dostatek tekutin. I když necítíte žízeň, tekutiny pravidelně doplňujte, abyste se vyhnuli dehydrataci. Nejlepší volbou je obyčejná voda, ale chybu neuděláte ani v případě neslazeného čaje a minerálky.

Pozornost věnujte také svému oblečení. Noste lehké, bavlněné outfity a chraňte si hlavu pokrývkou.
Nejen na pláži používejte opalovací krém s vysokým faktorem a noste sluneční brýle. Pokud se musíte zdržovat venku v době největšího vedra, snažte se pohybovat ve stínu.
Na pozoru by měly být především starší osoby a malé děti – obě skupiny jsou obzvlášť náchylné k negativním dopadům horka. Nikdo by se neměl déle zdržovat v přehřátých autech a autobusech.
Pokud se u vás objeví příznaky vyčerpání z horka (např. únava, závratě, bolesti hlavy, nevolnost, zvracení…), odpočiňte si na chladném místě, doplňte tekutiny – a v případě potřeby vyhledejte lékařskou pomoc. I z tohoto důvodu se nezapomeňte pojistit na cestu do zahraničí online. Vyhnete se tím zbytečným doplatkům, které by mohly vaše výdaje na dovolenou nepříjemně navýšit.